تاریخچه ی پیدایش و رشد بادبادک

تاریخچه­ی پیدایش و رشد بادبادک

 

بدرستی کسی نمی­داند که دقیقا چه کسی اولین بادبادک را به پرواز درآورد یا اینکه در کجا آنرا ساختند. اما تاریخدانان اعتقاد دارند که بادبادک­ها به طور همزمان و به طور مستقل در چین و مالزی تقریبا 3000 سال پیش ساخته شدند.

سکنه­ی جزایر دریای جنوب ( جزایری در جنوب اقیانوس آرام) از بادبادک­ها برای چند منظور از جمله ارتباط با خدا، غیب گویی و مراسم تشیع استفاده می­کردند. یکی از اصلی­ترین مصارف بادبادک ماهیگیری بود. طعمه به دنبال بادبادک متصل می­شد و بادبادک به منظور شکار ماهی بیچاره به نوعی تور مجهز می­شد.

 در چین، افسانه­ها و داستان­ها در پیوند با بادبادک­ها به حدود 3000 سال قبل بازمی­گردد. داستان­ها این گونه نقل می­کنند که نظامیان چینی از بادبادک به عنوان یک سلاح برای ایجاد رعب و وحشت پراکنی در میان دشمنان خود استفاده می نمودند. از سربازان چینی نقل شده است که آنها از بادبادک­ها برای به آسمان فرستادن مواد منفجره و محترقه بر سر دشمنان خود استفاده می­کردند تا آنها را به این شیوه به این باور برسانند که ارواح خبیثه به آنها حمله کرده­اند. دسته های ارتش دشمن که بسیار ترسیده بودند با این شیوه مجبور به عقب نشینی می­شدند. از یک داستان چینی دیگر از یک جنرال نقل شده است که وی با دسته­ی زیر فرمانش پس از دیدن شهاب سنگ با مشکلاتی روبرو شده بود. آنها از شهاب سنگ ترسیده بودندو احساس می­کردند آتشی که از آسمان می­بارد، بد یمن است و میدان جنگ را ترک گفتند.

جنرال از یک بادبادک به منظور حمل یک مشعل که در انتهای آن وسل شده بود استفاده کرد . آنرا دور از دید سربازان به آسمان فرستاد. آنها گلوله آتشین را که به آسمان می رفت دیدند و متقاعد شدند که ستاره بد یمن به آسمان بازگشته و خوش یمنی به جای آن آمده است.بدین ترتیب آنها به میدان جنگ رفتند و پیکار را پیروز شدند. همچنین، داستانی ثبت شده وجود دارد که سربازان چینی در 200 سال قبل از میلاد مسیح از بادبادک ها در جنگ استفاده می کردند. یک جنرال چینی به نام "هوآن دنگ" برای ترساندن نیروهای متخاصم و همچنین به منظور پرواز پیش آهنگان ارتش به آسمان برای برتری به ارتش دشمن در دیدبانی و اکتشافات سری از بادبادک ها استفاده می کردند.

مکتشف و راهب بودایی در سال­هایی که به عنوان پیشوا در بین مردم می­زیست. به گسترش و آموزش پرواز بادبادک­ها و نحوه ساخت آنها مشغول بود.بادبادک­ها از گذشته تا به حال نقش به سزایی در ایجاد عظمت مذهب در بین مردم را ایفا کرده است. در تایلند، کشاورزان پیام­هایشان را توسط بادبادک برای خدا می­فرستادند و شفاعت خواهی می­کردند تا در زمان بادهای موسمی و فصل باران محصولاتشان از هرگونه گزندی به دور باشند.

خانواده­های کره­ای برای عزت فرزندان ذکورشان بادبادک به هوا می­فرستادند و سپس ریسمان آنرا می­بریدند تا اقبال بدی که با کودک زاده شده است، در سال اول زندگیش به کنار برود و از او دور شود.

بادبادک­ها برای ترساندن پرندگان و دور کردن آنها از محصولات کشاورزی و حمل مواد ساختمانی در ارتفاع مورد نیاز برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار می­گرفتند.

در ژاپن، یک دزد مشهور به نام "کاکی نوکی کین سوکه، به دلیل روش های ارتکاء به جرمش معروف بود. او از یک بادبادک برای پرواز از روی دیوار و فرود بر بام قصر "ناگویا" به قصد دزدیدن فلس­های طلایی یک پیکره از دلفین استفاده نمود. ایده­اش به خوبی جواب داد و او سالم به پشت بام قصر رسید ولی بعدا دستگیر و اعدام شد.

درهند، در قرن­های متوالی بادبادک­های جایگاه اصلی در فرهنگ داشت. در 14 ژانویه بزرگترین جشنواره بادبادک­ها در احمد آباد برگزار می­شود. در یک لحظه 100.000 بادبادک در آسمان به پرواز در می­آید. از سرگرمی­های معمول و مردمی هند و آن جنگ بادبادک­ها است که به عنوان یک ورزش بادبادک بازان به شمار می رود که در آن بادبادک­ها به گونه­ای هدایت می شوند که به یکئیگر حمله می­کنند تا یکی سرنگون شود. بادبادک در رسوم هندی بسیار مهم است از آنجائیکه در زبان هندی 100 لغت برای آن وجود دارد.

سیاحان اروپایی دانش بادبادک را از آسیا به دنیای غرب بردند. در سال 1295 "مارکوپولو" اولین کسی بود این دانش را از آسیا آورد و توسط اطلاعاتی که در دفاترش نوشته بود در خصوص چگونگی ساخت و پرواز بادبادک با مردم اروپا به اشتراک گذاشت.استفاده از بادبادک­ها در قرون پانزدهم و شانزدهم هنگامیکه کتابها طرح کلی و شرح مختصری از ساختار آنها ارائه داده بودند بیشتر برای آگهی کردن مورد استفاده قرار می گرفتند.

درحدود سالهای 1618 اروپائیان بادبادک­ها را به عنوان وسایل بازی کودکان در نظر داشتند و برروی آنها نقاشی ­هایی می کشیدند . اغلب آنها از نوع الماسی (لوزی شکل) استفاده می کردند.

در درنیمه اول قرن هفدهم دانشمندان کشف کردند که بادبادک­ها  برای کسب اطلاعات هواشناسی کاملا مفید هستند. "الکساندر ویلسون" هواشناس اسکاتلندی، در سال 1749 از بادبادم در ارتفاع 3000 پایی و توسط دما سنجی که به آ‹ متصل شده بود درجه حرارت هوا را اندازه­گیری نمود. در سال 1752 " بن فرانکلین" آزمایشات معروف خود را توسط یک بادبادک در اثبات اینکه صاعقه در حقیقت الکتریسیته است، کامل کرد. " جورج کایلین" در آزمایشات خود از بادبادک به منظور طراحی یک ماشین پرواز استفاده نمود و "جورج پاکوک" طرح یک کالسکه را توسعه داد و توسط بادبادک آنرا به حرکت درآورد. در آغاز سال 1833 بادبادک­ها بصورت عمومی توسط هواشناسان به منظور تحقیقات و ثبت اطلاعات و شرایط جو بالای زمین و همچنین پیش بینی آب و هوا مورد استفاده قرار می گرفتند و بدینوسیله گام مهمی به سمت جلو برای این علم محسوب می­شد.

دانشمندان تا نیمه اول 1930 که هواپیما و بالون­ها برای پیش بینی وضع آب و هوا پا به عرصه وجود گذاشتند. همچنان از بادبادک­ها برای این منظور استفاده می­کردند. همچنین از بادبادک ها برای تصویر برداری از بالا  و گرفتن عکس ها هوایی استفاده شده است.

جنگ جهانی اول در اروپا، استفاده از بادبادک­ها را در زمینه­ی موارد نظامی را نیز به خود دید. بادبادک­ها به منظور مشاهدات از راه دور از یک نقطه بالاسری و موقعیت برتر مورد استفاده قرار می گرفتند. تفاوت­ها در نتایج بدست آمده بسیار چشم گیر بود : یک دیده­بان در سطح دریا به صورت تقریبی قادر است تا فاصله 8 کیلومتری را ببیند. هنگامیکه او برای 400 پا از سطح دریا بلند می­شود . با همان قدرت بینایی تقریبا به 40 کیلو متر افزایش می­یابد. در خلال جنگ جهانی دوم بادبادک ها از جنس قایق­های نجات تهیه می شدند و برای بالا فرستادن آنتن­های اضطراری زمانیکه دریانوردان مجبور به ترک کشتی بودند استفاده می­شدند.

نیروی دریایی ایالات متحده از بادبادک­های با قابلیت مانور بالا برای تمرینات هدف خود استفاده می­نمود. در سال­های 1950 الی 60، NASA آزمایشات خود را با طراحی بادبادک­های مختلف با هدف گذاری به منظور طراحی فضا پیمای DISCOVERY آغاز نمود. تعدادی از این طراحی های جدید سبب پیشرفت­های قابل توجهی در گلایدرهای هوایی و شکل­های دیگری از وسایل خیلی سبک پروازی گردید. مواد در عصر فضا مانند انواع پلاستیک، لایه­های پلی استری و اختراعات سبک وزن دیگر به طراحی بادبادک­ها کمک های شایانی نمود. علاقه به پرواز بادبادک­ها در زمزه­ی فعالیت­های ورزشی و سرگرمی با سعی و کوشش در طول این سال­ها افزایش پیدا کرده است. با گذشت زمان، بادبادک لوزی سنتی که از کاغذ و تیرک­های چوبی سبک به سمت بادبادک­ها جدید که با دو یا چهار ریسمان کنترل می­شود با دنباله­های مختلف و بالانسی بهتر با طراحی و اشکال زیبا حرکت کرده است.

امروزه مسابقه و جشنواره­های مختلف بادبادک در سراسر دنیا برگزار می­شود. کودکان سراسر دنیا بادبادک بازی می کنند و بزرگترها برای سهیم شدن در این لذت به آنها ملحق می­شوند.

 

 

 

/ 2 نظر / 465 بازدید
محمد

...ممنون

ياسر

عكساش نميلد