پنجمین بادبادک ساخت من (tetrahedral)

Tetrahedral Kite

بادبادک چهاروجهی

بادبادک چهار وجهی مانند دیگر بادبادک های چند وجهی دارای گونه های مختلفی است که شما می توانید برای ساختن بادبادک مورد نظر خود استفاده و نمونه­ی ساخت خود را از دیگران متمایز کنید. این بادبادک از قراردادن تک سلولی های چهار وجهی کنار هم ساخته می شود. یکی از راه های متفاوت کردن بادبادک شما از دیگران، چینش چهاروجهی های بادبادک در کنار هم است.

آرایش چهاروجهی منظم

 

معمول ترین گونه های بادبادک های چهاروجهی ، ساختن چهاروجهی بزرگتر از اجزای کوچک آن است. اشکال زیر چهار گونه از ساده ترین ساختار چهاروجهی معمول را نمایش می دهد. رنگ ها به منظور شناسایی و تفهیم لایه های تشکیل دهنده بادبادک بکاربرده شده است.

 

 

بادبادک چهاروجهی 4 سلولی:

این نمونه از لحاظ شکل و همچنین روش ساختاز ابتدایی­ترین انواع بادبادک چهاروجهی به شمار می­رود. متاسفانه ناپایدارترین نوع آن نیز همین نمونه است و اغلب در آسمان پیچ خورده، شیرجه می­رود و رقصان است و با کم شدن باد با سرعت زیاد به زمین می خورد. این ناپایداری به دو دلیل ایجاد می­شود. نخست، این بادبادک از لحاظ اندازه­ی بادبادن مورد نیاز برای پرواز یک بادبادک کوچک است. چهار وجهی هایی با سلول­های بیشتر (نه بزرگتر) توان بالابری بیشتری تولید میکنند و بنابراین، پرواز بهتری دارند. مخصوصا در بادهای ملایم­تر این خصیصه بیشتر محسوس است. گفته می­شود که این بادبادک با وجود بادبادن­ها و تیرک­های بسیار سبک و مناسب مشکل کمتری برای پرواز خوب و یکنواخت خواهد داشت.

دلیل دوم داشتن مشکلات پروازی این نوع بادبادک، مرکز ثقل آن است که از چهارچوب آن بسیار بالاتر قرار دارد. در  بادبادک­های چهاروجهی با تعداد سلول­ بیشتر مرکز ثقل پایین تر از مدل قبلی آمده و بادبادن­های بیشتری در بالای مرکزثقل وجود دارد. این نکته سبب می­شود بادبادک با شکل صحیح خود که در اشکال بالا دیده می شود در آسمان قرار گرفته و بهتر پرواز کند. باز تر بودن زاویه دو سطحی بادبادن­های  یک سلول چهاروجهی و ایجاد یک باله با زاویه­ی بازتر سبب پرواز مناسب­تر و ثابت این بادبادک می گردد.

بادبادک چهاروجهی 16 سلولی:

این روش بهترین راه برای استفاده­ی مناسب از طرح ساخت یک بادبادک چهارسلولی برای ساختن یک نمونه­ی ایستای بزرگتر است. چهار سلول چهارتایی از نمونه بالا بسازید و توسط گره زدن، وصله زدن به یکدیگر(گوشه به گوشه) با استفاده از گیره های ماهیگیری، حلقه های پرده­، ریسمان، روبان، یا هرچیز دیگری برای ساختن یک بادبادک 16 سلولی چهار وجهی کمک بگیرید.

این یک نمونه بسیار جالب از نظر ساختار چیدمان این گونه بادبادک است که مانند یک قالب پنیر به نظر می رسد. این شکل زیبا آنرا در آسمان بسیار فریبنده و سحرآمیز نشان می­دهد.

 

 

 

 

 

 

بادبادک ساخت من در هنگام پرواز در کنار سواحل زیبای دریای خزر

 

 

 

 

 

 

 

/ 2 نظر / 64 بازدید
سوسن

...جالب بود

امیر

خیلی بیخودی