Rip-stop جنس پارچه بادبادک

 

 

 

                           جنس پارچه ی بادبادک

 

 

Rip-stop nylonیک پارچه از جنس نایلون با بافتهای ریز است که با یک الگوی چهار خانه موجب استحکام این بیشتر این نوع پارچه می­شود. این پارچه در و ضخامت های مختلف و رنگارنگ تولید می­شود. بصورت زبر و با تار های قوی و پودهای به هم فشرده بافته می­شود که به این دلیل، ساختار پارچه با ایجاد پارگی در یک قسمت، اجازه گسترش پارگی را نخواهد داد.تشخیص پارچه  Rip-stop به دلیل وجود الگوی چهارخانه­ی استفاده شده در بافت آن بسیار آسان است. برای مثال، جنس این پارچه به گونه ای است که برروی سطح آن الگوی  چهارگوشی، کمی برجسته تر از سطح پارچه بصورتی که این الگو شکل الماس گونه­ای را به خود گرفته و در سطح پارچه تکرار شده است.

Rip-stop nylon اغلب برای بادبادن کشتی های تفریحی، بالون­های هوا گرم، بادبادک ها و چتر، در لوازم کمپ مانند چادر، کیسه خواب، پرچم، بنرها و موارد زیاد دیگری که احتیاج به پارچه های سبک و با استحکام دارند مورد استفاده قرار می­گیرد.همچنین می­توان Rip-stop ضخیم­را برای مواردی همچون ساخت کیف­ها، چمدان­ها و لباس­های محافظ پلیس ضدشورش مورد استفاده قرار داد.

چترهای Ejector seat با Rib-stop هایی که با جنس الاستیک- مانند که قابلیت کشش و عبور هوای بیشتر در سرعت­های بالا را می­دهد ساخته می­شوند.

چنانچه تا به حال سعی بر پاره کردن پارچه Rib-stop کرده باشید می­دانید که عملا امکان پذیر نیست. به هم پیوستگی رشته های تار و پود این پارچه، گسترش پارگی را متوقف می­سازد و تا جاییکه فرسودگی آن سبب شود، آنطرف پارچه قابل رویت باشد، هنور دوام و مقاومت در برابر پارگی را  خواهد داشت. جنس هوا-عبور (نوع ورزشی) این نوع پارچه بسیار برای پوشاک ورزشی مناسب است و در شورت های ورزشی (دو ومیدانی) و لباسهای یونیفرم ورزشی از نوع دیگر Rip-stop ،دوخته می­شوند.

این نوع پارچه در محدوده­ی وزن، تار و پود، ضد آب، مقاوم در مقابل آب، مقاوم در مقابل آتش، بدون تخلخل( اجازه عبور آب یا هوا را نمی­دهد)، سبک، متوسط و سنگین از لحاظ وزن دسته بندی می­شود. محدوده­ی تار وپود بصورت نوع نرم، ابریشمی شکل، چروک و نوع خشک آن که هنگام تکان دادن صدایی شبیه به کاغذ تولید می­کند تعریف می­شود.

 

                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 68 بازدید