انواع بادبادک های مسطح(تک ریسمانه)

دسته بندی بادبادک ها

(بادبادک های تک ریسمانه)

 

تقریبا تعداد گونه های بادبادک­های تک ریسمانه بی پایان هستند که این نشانگر جذابیت آنها است. ولی آنها را می توان حدوداٌ به 6 گروه دسته بندی کرد.اگرچه در این دسته بندی تعدادی از آنها به یکدیگر هم­پوشانی خواهند داشت.

 

1-    بادبادک­های مسطح

 

ساده­ترین شکل ممکن برای بادبادک­ها متشکل از یک صفحه با جنس مناسب همراه با تیرک عمودی و افساری است که به آن کمک می­کند. متاسفانه، بادبادک های مسطح بطور ذاتی ناپایدار هستند. به شیوه های مختلف می­توان به نیروهای پسای این نوع بادبادک غلبه کرد. چند روش ممکن بصورت انفرادی یا ترکیبی مورد استفاده قرار می­گیرد که به شرح زیر است.

 

q     اضافه کردن دنباله

q     اضافه کردن سوراخها یا هواکش­ها جلو یا پشت پارچه بادبادک

q     اضافه کردن تیر عمودی کمکی

q     تنظیم صحیح نقطه یدک کش بادبادک در محل تلاقی دو افسار

 

دنباله و هواکش نیروی باد وارد بر بادبادک را تقلیل می دهد و بنابراین زاویه پرواز را کم خواهد کرد. هواکش­ها بندرت در بادبادک های مسطح مورد استفاده قرار می گیرد. بادبادک های مسطح عموماُ در بادهای ملایم و متوسط پرواز می کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شكل شماره (1): اجزائ تشكيل دهنده يك بادبادك مسطح

q     بادبادک الماسی (diamond kite)

این بادبادک معروف­ترین نوع بادبادک و از نوع بادبادک های مسطح است که برای به پرواز درآمدن نیاز به دنباله دارد. بیشتر ما حتما یکی از این بادبادک­ها را در دوران کودکی یا نوجوانی ساخته و به پرواز درآورده­ایم. بعضی اوقات با اضافه کردن "ناو" به آنها مقداری به پایداری این نوع بادبادک افزوده­ایم و دراین صورت دیگر نیازی به افسار نخواهد بود.

 

شكل شماره (2) : بادبادك مسطح

 

q     بادبادك كماني (Kite Arch)

 

چنانچه جوصله به خرج دهيد و سنگيني و پرواز دادن اين نوع بادبادك را به جان بخريد( ميتوانيد از دوستان خود كمك بگيريد). ميتوانيد چند بادبادك مسطح را به توسط يك ريسمان در فواصل مساوي و در دو انتهاي بادبادك به هم گره بزنيد. در اين صورت شما يك كمان از بادبادك­ها خواهيد داشت.يك بادبادك "قطاري" درست شبيه بادبادك كماني است با اين تفاوت كه ريسمان اتصال بين دو بادبادك فقط به انتهاي بادبادك جلويي متصل مي شود و مي توان تقريبا با تمامي بادبادك­ها ساخته شود.

 

شكل شماره (3) : بادبادك كماني

 

 

q     بالا كماني (English Arch-Top)

 

اين نوع بادبادك درست شبيه بادبادك الماسي است با اين تفاوت كه قسمت بالايي اين بادبادك بصورت كماني شكل ساخته مي شوند. منگوله­هايي در دو سمت بادباك به منظور تزيين اضافه مي شود و جنس بادبادك بصورت سنتي از كاغذ ساخته مي شود. همچنين همچون بادبادك الماسي نياز به دنباله دارد كه معمولا از كاغذ رنگي بصورت پاپيون گره زده و به نخ دنباله وصل مي شوند.

از آنجائيكه اگر شما از يك كودك بخواهيد براي شما بادبادك ترسيم نمايد. بطور حتم براي شما نوع الماسي را ترسيم خواهد كرد.. تصاوير بدست آمده از قرن نوزدهم ميلادي از بادبادك ها نمايانگر اين نكته است كه بادبادك­هاي بالا كماني محبوبيت بيشتري داشته اند.

 

 

 

 

شكل شماره (4) : بادبادك بالا كماني

 

q     Della Porta

يكي ديگر از بادبادكهاي خيلي ساده با يك بادبان مستطيلي شكل و دو تيرك مورب بادبادك Della Porta است. افسار اين بادبادك از سه تكه ريسمان تشكيل شده است كه توسط يك حلقه از پارچه بادبادك با ربان رنگي دنباله اي براي آن ساخته مي شود.استفاده از تركيب دو رنگ براي طراحي بادبادن اين نوع بادبادك مناسب تر است. همانگونه كه در شكل (5) مشاهده مي شود.اين بادبادك با طرحهاي ساده و استفاده از رنگهاي كمتر زيباتر ديده مي­شود. Della Porta در زمره­ي يكي از كهن­ترين بادبادك­هاي غربي است كه به ثبت رسيده است.گامباتستا دلا پرتا در سال 1589 در كتابش از يك بادبادن پرنده سخن مي گويد كه احتمالا بر اساس طرح هاي سنتي چيني ساخته شده است. او پيشنهاد مي كند كه از اين وسيله مي توان براي بالا بردن وسايل آتش بازي يا فانوس ها در شب استفاده كردو يا حتي براي بالا بردن بچه گربه­ها يا بچه سگ بعنوان نمونه هاي آزمايشي در جهت گسترش چگونگي پرواز استفاده گردد.

 

شكل شماره (5) : بادبادك Della Porta

 

 

 

q     Soda

 

يكي ديگر از انواع بادبادك هاي مسطح ولي با تيرگذاري متفاوت بنام soda يا كيمونو است كه توسط يك طرح ژاپني سنتي ساخته شده است. افسار بندي آن فقط به دو قسمت جلويي آن متصل مي­شود كه پايداري لازم براي اين بادبادك را ايجاد مي­نمايد.

شكل شماره (6) : بادبادك Soda

 

q     Barn Door

 

 با اضافه كردن سومين تيرك به بادبادك della porta يا الماسي اين بادبادك ساخته مي­شود. در گذشته تعداد زيادي از پدران، پدران بزرگان و عموهاي ما با ساخت بادبادك هاي الماسي را پشت سر گذاشته­اند تا به اين نوع از بادبادك رسيده­اند كه براي سرگرم كردن جوان­تر­ها و حتي خودشان مورد استفاده قرار مي­گرفته است.

پيكره­بندي مختلفي از لحاظ قرارگيري تيرك­هاي اين بادبادك در دسترس است. در قرن نوزدهم ميلادي، الكساندر مك آيدي براي بالا بردن ابزار هواشناسي از اين بادبادك استفاده مي­كرد.اما بادبادك soda براي اين مقصود آنها خيلي مناسب نبود و پايداري لازم را نداشت و آنها را بر آن داشت تا نمونه هاي بهتري را براي اين منظور بسازند.

 

شكل شماره (7) : بادبادك Barn Door

 

q     بادبادك شش گوش Hexagon

 

بادبادك شش گوش يك نمونه­ي مخصوص از بادبادك barn door است يا اين تفاوت كه فقط اين بادبادك با ابعاد متناسب و اضلاع قرينه ساخته مي­شود. در مقايسه با barn door مسطح يك دنباله براي حفظ تعادل آن لازم است.اگرچه ممكن است باعث پايين آوردن كارايي بادبادك شود ولي زيبايي و جاذبه بصري آن را بالا خواهد برد.

  

 شكل شماره (8) : بادبادك شش گوش 

 

q     بادبادك ستاره­اي

 بادبادك­هاي مسطح مي­توانند به هر شكلي ساخته شوند. اگر چه بصورت اجباري نياز به تيرك دارند. يك ستاره پنج گوش يك نماي زيبايي به بادبادك در آسمان مي­دهد. اين بادبادك نياز به سه تيرك به شكل "A" انگليسي و دو دنباله از جنس ربان دارد.

 

 

 شكل شماره (9) : بادبادك ستاره­اي مسطح

q     Edo

استفاده از تيرك­هاي بزرگ تر به شما اجازه مي­دهد تا بادبادك بزرگ تري بسازيد. بادبادك edo ژاپني يك مستطيل ساده با تعدادي تيرك عرضي و طولي با فواصل مساوي است كه توسط دو تيرك مورب، صلب مي­شوند. گاهي اوقات اين نوع بادبادك در ابعاد 1500x1100سانتي متر ساخته مي­شود كه نياز به پنجاه نفر براي هواكردن آن است. بادبادك Suruga نوع ديگري از بادبادك هاي مسطح است كه بسيار به Edo شبيه است با اين تفاوت كه طول ستون اصلي و تيرك­هاي مورب آن كمي به سمت دو انتهاي آن بلندتر شده است و انتهاي اين بادبادك شبيه به بادبادك الماسي معكوس شده است.

 

شكل شماره (10) : بادبادك Edo

  

q     بادبادك ابليس

 ابليس تايلندي يك دم بهن بسيار بلند دارد كه آن را شبيه به يك مار بسيار عظيم نشان مي دهد. نوع ديگر غربي آن شبيه به يك اختاپوس تبديل شده است و دم آن را به 8 تكه­ي مجزا تقسيم مي­شود يا شبيه به ستاره دريايي ساخته مي­شود.

 

شكل شماره (11) : بادبادك ابليس

 

q     بادبادك هزار پا

پرواز دادن شكل حيوانات از ديرباز جاذبه زيادي براي بادبادك­بازان دنيا داشته است. هزار پا يا اژدهاي چيني يكي ديگر از اين انواع است. بادبادك هزار پا از اتصال دايره هايي كه به هم متصل شده اند تشكيل شده است.قطر اين دايره ها هر چه به سمت انتهاي هزار پا نزديك مي شود، كمتر مي­شود.

 

 

شكل شماره (12) : بادبادك هزار پا

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 21 بازدید